Vad är det för fel på nya konserthuset i Uppsala? Jo, det var gammalt redan när det ritades. Entrén ser ut som en tunnelbanestation byggd på 70-talet, och huset i övrigt är ett plagiat av Kulturhuset vid Sergels torg i Stockholm. Mest pinsamt av allt är dock att huset redan ser lika slitet ut som om det verkligen var byggt på 70-talet.
Så här ser golvet ut, rödmålad betong som blivit gråflammig. Det ser ut som en sliten linoleummatta.
Smuts? Slitage?
Ska det verkligen vara smutsflammigt?
Det här är tyvärr två mycket representativa bilder för hur det ser ut. Det är inte smuts och det kan inte heller vara resultatet av 30 års slitage. Det kan rimligtvis inte heller varit arkitektens mening att det skulle se ut på det här viset. Så varför ser det ut som det gör? Man anar en hög grad av inkompetens i byggledningen.
______________________
Läs även andra bloggares åsikter om politik, musikens hus, uppsala, arkitektur. Pingat på intressant.se.
Ja det är sannerligen bedrövligt. Det enda som skiljer dagens torftigt modernistiska monumentalarkitektur från 60- och 70-talens är att hållbarheten uppenbarligen blivit sämre.
Angående entrén får den mig alltid att tänka på Sky City på Arlanda.
Träffsäker liknelse, förutom att Sky City är lite trevligare.